New City, İnternetten İhracat Yapıyor

New City markasıyla kozmetik sektörü başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Gulf Group Firması, üretiminin yarısını ihraç ediyor. Yurt dışı müşterilerinin yarısını Turkishexporter.net yoluyla edindiklerini belirten Gulf Group Firması İhracat Müdürü Adem Demir, yeni pazar araştırmaları yaptıklarını söyledi.

Temizlik, kişisel bakım, gıda ambalajları, küçük ev aletleri, banyo aksesuarları, mum, hırdavat, elektrik ve piknik gereçleri alanında New City markası adı altında hizmet veren Gulf Group Firması, üretiminin yarısını ihraç ediyor.

Gulf Group Firması İhracat Müdürü Ekrem Demir, 2002 yılında Konya’da kurdukları firmalarının, Turkishexporter.net’ten edindiği müşterilerle yakın zamanda dış ticaret çıtasını yükselttiğini söyledi. Yaklaşık olarak 300 yakın ürünle uluslararası piyasada yer aldıklarını dile getiren Demir, üretimini yaptıkları Arap sabununu Fas gibi birçok Arap ülkesine gönderdiklerini anlattı.

Balkan, Arap ve Güney Afrika ülkelerinin yanı sıra Hollanda, Fransa ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerine de ihracat yaptıklarını ifade eden Demir, ürünlerinin yüzde 50’ini dış ülkelere sattıklarını kaydetti. Geçen sene 1 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını vurgulayan Demir, “Güney Afrika ve İtalya ile görüşmelerimiz sürüyor. Yakın zamanda bu pazarlara da ürünlerimizi göndereceğiz. Dış ticaret hacmimizi artırmaya yönelik pazar araştırmaları yapıyoruz. Özellikle Kırgızistan ve Özbekistan’da piyasayı araştırıyoruz” dedi. Demir, bu yıl ihracat paylarını yüzde 70’ e çıkartarak, 2 milyon dolar ciroluk dış satım yapmayı hedeflediklerini aktardı.

Sektöre yönelik değerlendirmede bulunan Demir, şunları söyledi:

\"Arap ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgisi arttı. Nitekim bu ülkeler artık daha fazla ülkemizden alım yapıyor. Sektörde dış satı iyi, ancak daha iyi olabilir elbet. Bizim için en büyük sıkıntı ham maddenin sabit fiyatta durmuyor oluşu.\"

Yurt dışı müşterilerinin yarısını Turkishexporter.net’ten gelen talepler neticesinde edindiklerini vurgulayan Demir, iki yılı aşkın süredir portala üye olduklarını bildirdi.